Wspólnie z Marasem po weekendzie majowym na Bugu i Narwii mieliśmy spory niedosyt szczupakowy. W poszukiwaniu majowych mamusiek wybraliśmy się trochę dalej na malownicze jeziorko, w którym wiemy, że mieszkają ryby powyżej 120cm.
Wyjazd był zaplanowany od dawna, więc nie sprawdzaliśmy warunków pogodowych ani tego czy ryba bierze w danym momencie. Nastawieni na konkretne ryby zabraliśmy gumy w rozmiarze 12-20cm. Pierwszego dnia nie trafiliśmy żadnego szczupaka za to na nasze gumy siadały przyzwoite okonie.
Używałem wędki Sakura 2,58 o ciężarze wyrzutowym 15-45gram. Muszę przyznać, że jak na tak mocny kij brania były dobrze wyczuwalne. Hol był siłowy. Nie pozwalałem wyszaleć się rybom.
Dużo kombinowaliśmy z rozmiarem gum. Na największe nic się nie działo. Na 12cm siadały okonie w przedziale 35-38cm a na 14cm okonki dwadzieścia centymetrów.
Ryby reagowały najlepiej na jaskrawe, zielono-żółte kolory. Z przynęt sprawdził się Fox Zander pro Shad w rozimiarze 12cm oraz Westin Hypo Teez w rozmiarze 13,5cm.
Drugiego dnia udało mi się wyrzeźbić honorowego szczupaka, który swoją wielkością nie powalał ale za to nadrobił walką robiąc 3 świece podczas holu.
Wracając spotkaliśmy wędkarzy, którzy skrobali złowione okonie, takie do 30cm. Brzuchy miały całe wypchane kawałkami starej trzciny. Okonie na wiosnę stołują się na ikrze leszczy, którą w maju jest poobrastana roślinność podwodna. Są tak żarłoczne, że pożerają ikrę razem z kawałkami starej trzciny. Dodatkowo kończyła się trzeć płotka więc szczupaki miały co jeść i pewnie dlatego tak słabo reagowało na przynęty. W menu większych okoni najwidoczniej też musiała być płoć skoro tak dobrze reagowały na duże przynęty. Zgrupowały się przy tarliskach i musiało ich tam być sporo skoro mając w brud łatwego pożywienia reagowały na gumy.
The post Okonie na wiosnę lubią duże przynęty appeared first on TIM Pleciona Blog.